Pojem hybridní fotovoltaická elektrárna Jde o fotovoltaickou elektrárnu, která kromě fotovoltaický panelů a měniče má také bateriové úložiště. Její měnič (neboli střídač) umí řídit čerpání elektřiny z více zdrojů – z FV panelů, z bateriového uložiště v domě a veřejné distribuční sítě.
Ta slouží pro vykrývání výkonových špiček nad rámec výkonu měniče nebo pro doplnění energie při nedostatečném slunečním svitu.
HFVE jsou velmi efektivní systémy, které díky bateriím využijí až 95% vlastní vyrobené elektřiny pro potřeby objektu. Pro rodinné domy s roční spotřebou do cca 15 MWh jsou vhodné HFVE s výkonem cca do 10 kWp.
Kromě vysokého využití vlastní vyrobené energie mají hybridní fotovoltaické systémy ještě jednu velkou výhodu – možnost tzv. „ostrovního provozu“ nebo-li provoz při výpadku distribuční sítě.
V praxi to znamená, že při výpadku sítě dokáže HFVE energeticky obsloužit zálohované spotřebiče v domě nebo i celý dům.
Co s přebytky energie? Dříve se HFVE provozovaly tak, že vyrobená elektřina, která se v domě nespotřebovala a přetekla přes elektroměr do veřejné sítě, nepřinesla provozovateli žádný užitek ani finanční zhodnocení. Nyní už energii, kterou nespotřebujete, můžete dále zhodnotit.
Často používaným způsobem je obchodní produkt – tzv. „virtuální baterie“, který vám za pravidelný poplatek umožní využít 100% vyrobené energie – tedy i přetoky. Tento produkt je vhodný pro domácnosti se spotřebou elektřiny větší, než je výroba FVE. Zpravidla se jedná o objekty vytápěné elektrokotlem, tepelným čerpadlem nebo elektrickým podlahovým topením.
Druhou možností je přebytky výroby prodávat. Distributor vám vygeneruje kód – tzv. výrobní EAN, který umožňuje vyrobenou elektřinu prodávat a tím umořovat investici do pořízené elektrárny. Toto řešení je vhodné v objektech s výrobou větší, než je roční spotřeba – např. s plynovým vytápěním nebo v nízkoenergetických či pasívních objektech. Přebytky můžete prodávat jinému obchodníkovi, než u kterého elektřinu nakupujete.
Třetí možností je tzv. SPOTový prodej, to znamená, že nakupujete a prodáváte energii za aktuální tržní ceny. Toto řešení je vhodné u objektů, kde lze plánovat spotřebu na dobu nejnižší tržní ceny a naopak by vám vznikaly přebytky v době nejvyšší výkupní tržní ceny a měli jste tak největší zisk za prodanou elektřinu.
Poslední varianta je v rámci tzv. komunitní energetiky, kdy můžete svoji vyrobenou energii v aktuálním čase „přeposlat“ do jiného objektu nebo z jiného objektu energii přijmout – z okruhu v tzv. aktivních zákazníků nebo energetických společenství.
Administrativa spojená s vlastními bateriemi Uvedený typ hybridních fotovoltaických elektráren se využívá v objektech s elektrickou přípojkou. Proto je nutné elektrárny připojit do distribuční sítě a k tomu získat souhlas distributora (ČEZ, PRE, EG-D). To se provádí několika způsoby.
Tím nejběžnějším je žádost o připojení mikrozdroje s přetokem do sítě, podmínkou je elektrárna do 10kWp a tomu odpovídající technologie.
Druhou variantou je tzv. zjednodušené připojení, tedy bez přetoků do sítě. Tato forma připojení se využívá zejména na místech, kde není dostatečně kapacitní distribuční síť a není tak schopna pojmout případné přetoky z elektrárny nebo vaše technologie nesplňuje podmínky připojení k distribuční soustavě.
Třetí variantou je připojit FVE jako výrobnu elektrické energie. Do této kategorie spadají elektrárny s výkonem nad 10 kWp.
Bateriové systémy v naší nabídce Naše společnost Green Energy Trading má ve své nabídce celou řadu bateriových systémů od předních světových výrobců jakými jsou KSTAR, SolaX, Dyness, GoodWe a další.