V celé střední a východní Evropě představují rostoucí ceny energie i nadále velkou zátěž pro domácnosti. V řeckém městě Ioannina se komunitní iniciativa snaží řešit energetickou chudobu pomocí obnovitelných zdrojů energie.
Energetická komunita CommonEn, založená v roce 2021, má nyní 53 členů a 181 příjemců a vyrábí solární energii.
Díky městské agrofotovoltaice dokáže CommonEn integrovat pěstování zeleniny pod speciální solární panely. Tento přístup maximalizuje využití půdy kombinací udržitelné produkce potravin s energetickou nezávislostí.
Členové přímo těží z energie, kterou produkují, což vede k nižším nákladům na energii a větší energetické bezpečnosti. Člen komunity CommonEn říká, že účty za elektřinu jsou nyní mnohem nižší. Jako členové komunity mají velmi významnou výhodu v nákladech na energii. Platí asi o 60 % méně za elektřinu.
Členové komunity mají společné cíle a vzájemně se podporují. Tento projekt také přispívá k sociálnímu a ekonomickému rozvoji našeho města, protože vytváří nová pracovní místa.
Byly instalovány dva solární parky o výkonu 100 kWp v rámci systému virtuálního net meteringu, který zajišťuje, že vyrobená energie je spotřebována členy komunity, a není prodávána do sítě. Rozjezd nebyl snadný a řada místních obyvatel byla zpočátku skeptická. Po překonání překážek v oblasti regulace a dodávek členové CommonEn uvádějí, že v únoru 2024 začali dostávat záporné účty za energii.
Podle spoluzakladatele CommonEn a prezidenta Řecké federace energetických komunit Dimitrise Kitsikopoulose "trvalo asi dva roky, než členové zaznamenali snížení účtů. Poté však vzrostl velký zájem. Každý den nám lidé volali a říkali, že se jejich bratranec stal členem a že se také chtějí připojit. Moje teta se připojila ke skupině, já se chci přidat taky. Postavili jsme tedy druhý solární park a chystáme se na další. Tlačíme na vládu a energetické společnosti, aby nám na energetickém trhu zajistily to, na co máme nárok."
Celá jižní a východní Evropa zůstává silně závislá na fosilních palivech, jako je uhlí a zemní plyn, která mohou být nákladná, nespolehlivá a citlivá na geopolitickou a tržní nestabilitu.
Prudký růst cen energie Mezi lety 2021 a 2022 zaznamenaly země SEE a CEE nejstrmější růst cen energie v Evropě: Bulharsko zaznamenalo 19% nárůst, Slovensko a Maďarsko po 13 % a Česká republika se s 38% nárůstem umístila na prvním místě. V roce 2024 se ceny elektřiny v Řecku více než zdvojnásobily.
V roce 2024 čelily země SEE prudkému nárůstu cen energie, který se pohyboval od 50 % do 170 %.
Komunity využívající obnovitelné zdroje energie Komunity využívající obnovitelné zdroje energie se snaží motivovat občany, malé podniky a místní orgány k výrobě, správě a spotřebě vlastní obnovitelné energie.
V současné době existuje v EU více než 9 000 energetických komunit.
Na evropské úrovni se odhaduje, že energetické komunity by do roku 2030 mohly na energetickou transformaci mobilizovat více než 200 miliard EUR.
Do roku 2050 by více než 50 % energie EU mohlo být vyrobeno komunitami obnovitelných zdrojů energie vedenými občany.
V průměru se v EU za každé 1 EUR investované do komunitního energetického projektu vrátí do 20 let 2,57 EUR.