Green Energy trading s.r.o.
- prodej solárních panelů
a příslušenství

Google plánuje zatížení serverů podle počasí

12.6.2020

[článek převzat z mypower.cz]

Datová centra Googlu běží nepřetržitě 24 hodin denně, sedm dní v týdnu, přičemž po celou dobu pochopitelně spotřebovávají velké množství elektrické energie. Je tedy v zájmu jejich provozovatele, aby byla v tomto směru co nejefektivnější.

Vyhledávací gigant přišel s novou metodou, jak dosáhnout co možná nejvyššího využívání zelené energie. Jde v podstatě o jednoduchý princip: vhodné časy, kdy přejít na sluneční nebo větrnou energii, určuje prognóza meteorologické situace. Díky tomu může snížit uhlíkový dopad svých datových center bez potřeby dalšího hardwaru a bez dopadu na jejich výkon.

Jak fungovat efektivněji?

Za jeden z nedostatků obnovitelných zdrojů energie je často označována jejich nekonzistentnost. Množství vyrobené elektřiny ovlivňuje v kladném i negativním smyslu síla a rychlost větru, poloha slunce, intenzita slunečního záření a počasí v daném místě.

Podobně mohou kolísat i požadavky na dodávky elektrické energie, které primárně závisejí na vytížení výpočetních kapacit. Ve špičce je poptávka výrazně vyšší než v méně exponovaných časech. Logicky tak nastávaly situace, kdy počítače vyžadovaly více energie zrovna v době, kdy jí větrné a solární elektrárny vyráběly nejméně.

Google tedy řešil otázku, jak zajistit co možná největší efektivitu s maximálním využitím ekologicky nezávadných zdrojů. Výsledkem je systém, kdy jsou náročnější úlohy naplánovány na období, kdy bude s ohledem na počasí dostatek zelené elektřiny.

Klíčové předpovědi počasí

V praxi to samozřejmě neprobíhá tak, že by někdo z Googlu sledoval předpovědi počasí a na jejich základě počítal, kdy bude vhodné spustit náročnější úlohy. Vše běží automaticky a data poskytuje například dánská greentechová firma Tomorrow, jež analyzuje kolik a jaké energie bude v daném regionu a kdy k dispozici.

„Firmy si uvědomují, že využíváním elektřiny ve správný čas a na správném místě mohou snížit nejen náklady, ale i svou uhlíkovou stopu, “ uvedl generální ředitel Tomorrow Olivier Corradi v tiskové zprávě.

Systém funguje tak, že každý den porovnává dvě předpovědi. První (od Tomorrow) předpovídá průměrnou produkci uhlíku v místní elektrické síti, ze které datové centrum čerpá energii. Druhá (od Googlu) odhaduje, kolik elektřiny potřebují počítače datového centra ke splnění svých úkolů v tomto období.

Za běžných okolností ovlivňuje energetický mix meteorologická situace. V některých obdobích tak datová centra Googlu poháněla výhradně energie, při jejíž výrobě je (například spalováním uhlí) generován uhlík. Během příznivých podmínek byly obnovitelné zdroje schopné pokrýt více než 100 % aktuální poptávky.

Plánování úloh

Google tedy nově dělá to, že sleduje prognózu výroby elektrické energie a zohledňuje ji ve svých datových centrech. Výpočetně (a energeticky) náročné úkoly jsou plánovány do časových slotů, ve kterých bude k dispozici nejvíce zelené elektřiny.

Zjednodušeně řečeno: pokud je k dispozici pouze nebo převážně drahá, respektive „nečistá“ elektřina, řeší servery jen běžné úlohy, jako je zpracování pošty a servírování obsahu. Když je v síti zelená energie, pustí se stroje například do dekódování videí, aplikování grafických filtrů na fotky či strojového učení. V podstatě je to stejné, jako když používáte energeticky náročnější spotřebiče v době „levnějšího proudu“.

V současné době systém funguje v největších datových centrech, ovšem jen na lokální úrovni. V budoucnu Google hodlá přesouvat úkoly mezi různými datovými centry, aby co možná nejlépe využil lokálně dostupnou čistou energii.

Celý systém působí vcelku logickým a smysluplným dojmem a jistě ho můžeme označit jako chytrý a intuitivní. Je velmi pravděpodobné, že povede k úsporám hned v několika směrech, avšak samotný Google nebyl v tomto směru nijak konkrétní. V tiskovém prohlášení uvedl pouze to, že: „Výsledky pilotního provozu naznačují, že přesunutím výpočetních úloh můžeme zvýšit množství spotřebované energie s nižšími emisemi uhlíku.“

Na výsledky musíme počkat

Redaktor serveru TechCrunch Devin Coldewey se snažil zjistit další podrobnosti, proto se krátce po zveřejnění tiskové zprávy obrátil na vedoucí projektu Anu Radovanovic. Zjistil, že vyhledávací gigant na toto téma připravuje komplexní vědeckou studii, ve které vyhodnotí všechny údaje.

Radovanovic potvrdila, že v rané fázi jsou výsledky sice slibné, avšak firma zatím nechce publikovat žádné konkrétní hodnoty. Do konce roku by však měla být zveřejněna vědecká práce, která bude obsahovat podrobný přehled metodiky řazení zatížení a zjištěných výsledků.

Dále uvedla: „To, jak jedno zařízení datového centra nebo celá flotila může zvýšit využití obnovitelné energie, závisí na řadě proměnných. Než začneme sdílet konkrétní čísla, ponecháme si čas na provedení dalších analýz.“

Zdroje: techcrunch.com, blog.google, engadget.com.

Zpět

Vybrali jsme

Novinka

Ohřev vody 2,3 kW

46 560,80 Kč s DPH
(38 480,00 Kč bez DPH)
Novinka

Ohřev vody 3 kW

58 877,39 Kč s DPH
(48 659,00 Kč bez DPH)
Novinka

Solární panel AEG AS-M1443-H-410 410 Wp

4 150,00 Kč s DPH
(3 429,75 Kč bez DPH)

Solární panel Canadian Solar CS3K-300P 300 Wp

2 650,00 Kč s DPH
(2 190,08 Kč bez DPH)

Solární panel Canadian Solar CS3K-320MS 320 Wp

2 760,00 Kč s DPH
(2 280,99 Kč bez DPH)

Solární panel Canadian Solar CS3L-365MS 365 Wp

3 150,00 Kč s DPH
(2 603,31 Kč bez DPH)

Solární panel Canadian Solar CS3U-360P 360 Wp

3 075,00 Kč s DPH
(2 541,32 Kč bez DPH)
Novinka

Solární panel Canadian Solar CS3W-440MS 440 Wp

3 785,00 Kč s DPH
(3 128,10 Kč bez DPH)
Novinka

Solární panel Canadian Solar CS3W-450MS 450 Wp

4 150,00 Kč s DPH
(3 429,75 Kč bez DPH)

Solární panel Exe Solar A-M330/60 330 Wp

3 075,00 Kč s DPH
(2 541,32 Kč bez DPH)
 

Výhody nákupu

  • Vše skladem
  • Rychlá zákaznická podpora
  • Osobní přístup ke každému zákazníkovi
  • Prodej přímo ze skladu
  • Technické poradenství