Solární panel Longi LR5-72HPH-550M 550 Wp

11. 1. 2023

BÁJEČNÁ ZPRÁVA: V Česku dochází od roku 2023 ke změnám pravidel pro instalace fotovoltaických elektráren (FVE)

Ve středu 14.12. 2022 poslanci schválili novelu energetického zákona, která umožňuje instalaci fotovoltaických elektráren s výkonem až 50 kWp bez nutnosti stavebního povolení a licence, jak tomu bylo doposud. Jedná se o klíčovou novelu, která usnadní výstavbu fotovoltaiky domácnostem, pro které byly tyto administrativní úkony nepříjemnou “nutností“, díky níž instalaci FVE odkládali. Pojďme se detailněji podívat na změny, které pro Vás jako pro spotřebitele nastaly od roku 2023 a koho dalšího se změny týkají a pro koho naopak jisté povinnosti zůstávají.
28. 11. 2022

Životnost solárních panelů

Častou otázkou před pořízením fotovoltaiky bývá, jak ou mají panely životnost a zda se vůbec vyplatí do nich investovat. Solární neboli fotovoltaické panely jsou vyráběny tak, aby vydržely více než 25 let.
1. 7. 2022

Solární panely na novém domě povinně – jaké změny do roku 2030 čekají svět fotovoltaiky a občany v rámci plánu REPowerEU

Že jste ještě o plánu REPowerEU neslyšeli? Pojďme si ve zkratce představit, o co jde. Jedná se o reakci evropské komise na narušení globálního trhu s energiemi způsobené ruskou invazí na Ukrajinu. Cílem je ukončit závislost EU na ruských fosilních palivech, která jsou používána jako ekonomická a politická zbraň a stojí daňové poplatníky téměř 100 miliard EUR ročně. Dále se plán REPowerEU považuje za jedno z řešení klimatické krize.