Technical advisor for photovoltaics

Green Energy Trading s.r.o. is a retailer and wholesaler of solar panels, inverters, batteries, and structures. We are in a growth phase and, therefore, we are looking for a new team member to join us immediately. We are happy to welcome someone to our team as a Technical Advisor for Photovoltaics.

Job responsibilities:

- Designing solutions for photovoltaic power plants
- Providing solutions for both companies and residential properties
- Providing training to our sales representatives
- What we expect from you:

Knowledge of photovoltaics and staying up-to-date with new industry trends
A degree in electrical or physics engineering
Willingness to continue learning
Fluency in English
What we offer:

Work in a growing company in a highly discussed field
Competitive salary
Coffee, tea, and water provided in the workplace
Exceptional financial compensation
Please send us your structured CV along with a cover letter to holub@getrading.eu.

Requirements:
- Minimum education: Bachelor's degree
- Computer literacy

Required languages:
English (proficient)

Benefits:
- Bonuses and incentives
- Drinking regime

Firma Green Energy Trading s.r.o. je maloobchodní a velkoobchodní prodejce solárních panelů, střídačů, baterií a konstrukcí. Jsme ve fázi růstu a z toho důvodu hledáme posilu do našeho týmu s nástupem nyní. V našem týmu s radostí přivítáme člověka na pozici: Technický poradce pro fotovoltaiku.

Náplň práce:

  • návrhy řešení fotovoltaických elektráren
  • řešení jak pro firmy, tak i bytové či rodinné domy
  • možno i školení našich obchodních zástupců

Co od Vás očekáváme:

  • znalost fotovoltaiky a sledování nových trendů v oboru
  • vzdělání vysokoškolské v oboru elektro či fyzika
  • ochota dále se vzdělávat
  • anglický jazyk podmínkou

Nabízíme:

  • práci v rozrůstající se firmě ve velmi diskutovaném oboru
  • odpovídající platové ohodnocení
  • káva, čaj, voda na pracovišti
  • nadstandardní finanční ohodnocení

Váš strukturovaný životopis spolu s motivačních dopisem nám zašlete na adresu: holub@getrading.eu

 Požadavky

  • Minimální vzdělání: Vysokoškolské
  • Práce s PC

 Požadované jazyky

  • Angličtina (aktivní)

 Benefity

  • Bonusy a prémie
  • Pitný režim