Komunitní energetika je systém, ve kterém občané, obce nebo firmy – tj. komunity – vyrábějí energii z obnovitelných zdrojů a vzájemně ji mezi sebou sdílí. Jde o zcela nový model fungování energetického trhu. Dosud byl trh silně centralizovaný – několik elektráren vyrábělo elektřinu a ta se pak rozváděla do domácností a firem. Nyní dochází k decentralizaci výroby.
Do komunitní energetiky se může zapojit úplně kdokoliv. Jednotlivci, skupina sousedů, firmy nebo obce. Buď jako výrobce, který vyrobenou energii sdílí s ostatními, nebo spotřebitel, který se jen zapojí do komunity a odebírá od výrobců čistou energii.
Obrovská příležitost je to například pro obce, které mohou střechy svých úřadů, kulturních center atp. osadit fotovoltaickou elektrárnou a vyrobenou elektřinu pak sdílet s občany, firmami nebo například neziskovými organizacemi v obci.
Přínosy komunitní energetiky Komunitní energetika je nevyhnutelný krok pro transformaci energetiky a hromadný přechod na čistou energii. Její hlavní výhody jsou:
Větší energetická soběstačnost Díky komunitní energetice nebudou lidé a firmy úplně odkázáni na tradiční dodávku elektřiny z distribuční soustavy. Cenu sdílené elektřiny si navíc určují členové skupiny sdílení sami – může být i výrazně nižší než ta od dodavatele. Stále je ale nutné hradit regulovanou složku elektřiny, která tvoří přibližně 50 % z celkové ceny elektřiny.
Lepší využití potenciálu obnovitelných zdrojů Mnoho majitelů rodinných domů nedokáže veškerou vyrobenou elektřinu ze své fotovoltaiky spotřebovat. Díky komunitní energetice ji tak mohou sdílet s dalšími lidmi, například s rodinou, a využít tak potenciál výroby naplno.
Šetrnost k životnímu prostředí Komunitní energetika je založená na výrobě především čisté energie, ze zdrojů, které nikdy nevyčerpáme – slunce, větru nebo vody. Přispívá proto k dekarbonizaci a urychluje přechod od fosilních paliv k nízkoemisním a bezemisním zdrojům.
Posílení komunity
Každá skupina sdílení si sama rozhoduje, za kolik peněz bude vyrobenou elektřinu sdílet mezi ostatní členy. Může to být zdarma, případně za částku nižší, než jsou klasické dodávky elektřiny od dodavatelů.
Díky tomu může komunitní energetika pomoci ekonomicky slabším domácnostem. Pro příklad obec může sdílet levnou energii se seniory nebo s lidmi, kteří žijí sami a vydávají za energie vysoké procento svých příjmů.
Případné zisky z prodeje energie lze poté investovat zpět do komunity, například do další energetické infrastruktury.