Solární panely vyrábí elektřinu pouze za světla, proto během krátkých zimních dnů s nízko postaveným sluncem vyrábí nejméně. Při představu – nejkratší den v roce (kolem 21. prosince) trvá 8 hodin, ten nejdelší (kolem 20. června) více jak 16 hodin.
Množství vyrobené energie snižuje také zimní zatažená obloha a sněžení. Sluneční záření nedopadá na panely přímo, ale láme se v mracích nebo sněhových vločkách. Na elektrárnu tím dopadá rozptýlené světlo, ze kterého panely vyrobí méně energie než z přímého záření. Výrobě navíc neprospívá, pokud jsou panely pokryté tenkou vrstvou sněhu nebo námrazy.
Kolik přesně panely v zimě vyrobí, záleží na počasí i lokalitě, orientačně ale v zimních měsících z FVE dostanete asi 20–25 % letního výkonu. Může se to zdát paradoxní, ale nízká teplota fotovoltaickým panelům prospívá. Atomy křemíku mají v zimě nižší počáteční energii, takže sluneční záření, které na ně dopadá, způsobí výraznější nárůst jejich energie než v létě, kdy je jejich počáteční energie vyšší. Tento výraznější nárůst energie stojí za vyšší účinností panelů, ale zdaleka nedokáže vykompenzovat kratší dny, takže výroba je v zimě přesto výrazně nižší.
Letní přebytky můžete ukládat na zimu Během léta, kdy vám fotovoltaika vyrábí více, než spotřebujete, můžete část přebytků krátkodobě ukládat do fyzických baterií nebo využít k ohřevu vody. Cokoliv navíc můžete nechat přetéct do sítě a pomyslně uložit do Virtuální baterie.
Nejde o reálné uložení energie jako v případě fyzické baterie, elektřina se po přetečení do sítě ihned spotřebuje někde jinde. Váš dodavatel vám ale tento přetok započítá a vy si jej pak můžete vybrat ze sítě později – obvykle právě v zimě. Za tuto elektřinu zaplatíte jen distribuční poplatky. Kromě virtuální baterie můžete letní přebytky z fotovoltaické elektrárny také sdílet nebo prodávat svému dodavateli. Ve všech případech fyzicky přetékáte do distribuční sítě, liší se jen způsob, jak s těmito přetoky naložíte.
Příliš naddimenzovaná fotovoltaika se nevyplatí Nižší zimní výroba může některé zájemce o FVE přivést také k úvaze, že fotovoltaiku hodně naddimenzují, aby i v zimě pokryla co největší část spotřeby. Toto ale nedoporučujeme. Za velkou fotovoltaiku zaplatíte více peněz, zimní výrobu zvýšíte jen málo, ale zato v létě vám budou vznikat tak obrovské přebytky, že vám distributor může přetoky do sítě omezit nebo úplně zakázat.
Optimální je tedy navrhnout systém tak, aby co nejlépe odpovídal vaší roční spotřebě, než aby byl naddimenzovaný jen kvůli zimním měsícům.