Pokud chcete pomocí slunce ohřívat užitkovou vodu v domácnosti, můžete na potřebnou technologii čerpat dotace ze dvou programů v rámci Nové zelené úsporám. Na výběr máte fotovoltaický nebo termický ohřev vody.
V prvním případě vyrábíte ze slunce elektrickou energii, která pohání topnou patronu bojleru, v tom druhém ohříváte speciální kapalinu, která následně předává tepelnou energii užitkové vodě.
Solární fotovoltaický ohřev vody V případě fotovoltaického ohřevu vody máte na střeše domu malou fotovoltaickou elektrárnu (FVE), která ze slunce vyrábí elektrickou energii. FVE není připojena k distribuční soustavě ani k rozvodům vašeho domu – je propojená jen s bojlerem, napájí jeho topnou patronu a slouží pouze k ohřevu vody v zásobníku.
To znamená, že k ničemu jinému než k ohřevu užitkové vody nemůžete vyrobenou elektrickou energii využít. Zejména v létě se tak bude stávat, že elektrárna by sice mohla vyrobit více energie, ale vy jí to pomocí technologií zakážete – budete umělě omezovat její výkon.
Výše dotační podpory na solární fotovoltaický ohřev vody pro domácnosti je v roce 2025 následující:
35 000 Kč v programech Nová zelená úsporám Light a Oprav dům po babičce, podmínkou je FVE alespoň o výkonu 1,8 kWp (a v případě Oprav dům po babičce jde pouze o doplňkovou podporu k zateplení domu).
O dotace na solární fotovoltaický ohřev vody mohou žádat také vlastníci bytových domů – SVJ, podnikatelé nebo obce. V jejich případě je podpora následující:
13 000 Kč / kW instalovaného výkonu panelů pro SVJ, bytová družstva a fyzické a právnické osoby
a 18 000 Kč / kW instalovaného výkonu panelů pro obce nebo neziskové organizace (veřejný sektor).
Tato dotace má však strop – 2 kW instalovaného výkonu panelů na jednu bytovou jednotku.
Solární termický ohřev vody Při solárním termickém ohřevu je princip odlišný. Černými střešními kolektory proudí speciální teplonosná kapalina (směs vody a glykolu), která se na střeše díky slunci vyhřeje a následně předává tepelnou energii vodě v zásobníku bojleru. Teplou vodu můžete využít také k přitápění domu, což může být užitečné zejména na podzim nebo na jaře.
Oproti fotovoltaickému ohřevu je termický ohřev technologicky komplikovanější – mimo jiné k němu potřebujete čerpadlo a musíte pomocí teplotních senzorů hlídat, aby se kapalina v kolektorech v létě nepřehřívala a v zimě naopak nezamrzla.
Výše dotační podpory na solární termický ohřev vody pro domácnosti je v roce 2025 následující:
45 000 Kč v programech Nová zelená úsporám Light a Oprav dům po babičce, pokud kolektory zabírají plochu minimálně 1,8 m2,
a 60 000 Kč v programech Nová zelená úsporám Light a Oprav dům po babičce, pokud kolektory zabírají plochu minimálně 3,6 m2 a voda slouží i k přitápění.
I tady platí, že v případě programu Oprav dům po babičce jde pouze o doplňkovou podporu k zateplení domu.
O dotace na solární termický ohřev vody mohou žádat také vlastníci bytových domů – SVJ, podnikatelé nebo obce. V jejich případě je podpora následující:
13 000 Kč/ kW instalovaného výkonu kolektorů pro SVJ, bytová družstva a fyzické a právnické osoby
a 18 000 Kč / kW instalovaného výkonu kolektorů pro obce nebo neziskové organizace (veřejný sektor).
Také tato dotace má strop 2 kW instalovaného výkonu kolektorů na jednu bytovou jednotku.
Jaké řešení zvolit? Termické kolektory bývají obvykle levnější, na druhou stranu jsou technologicky náročnější a vyžadují proto dohled i častější údržbu. Fotovoltaické panely oproti tomu déle vydrží a jsou zcela bezúdržbové, zároveň obecně doporučujeme volit raději plnohodnotnou fotovoltaickou elektrárnu, napojenou na elektrické rozvody domu a veřejnou distribuční soustavu.
Taková elektrárna vám bude vyrábět elektřinu nejen pro ohřev vody, ale také další spotřebiče v domácnosti, navíc přebytky uložíte na později do fyzické baterie nebo budete elektřinu sdílet. Tímto způsobem z potenciálu technologie vytěžíte skutečně maximum.