Podle nové analýzy vyprodukoval svět v loňském roce více než 40 % elektřiny z nízkouhlíkových zdrojů. To je rekord, který nebyl překonán od 40. let 20. století, kdy byl globální elektrický systém 50krát menší než dnes a hlavní podíl na výrobě elektřiny měla vodní energie.
Nyní je to solární energie, která prudce roste v cíleném závodě o vybudování zcela čistého elektrického systému. Globální výroba solární energie je již natolik velká, že by mohla pokrýt spotřebu celé Indie, jak vyplývá z nejnovější zprávy Ember Global Electricity Review.
Emise v odvětví energetiky však loni také dosáhly historického maxima, a to 14,6 miliardy tun CO2. To bylo způsobeno především potřebou chladicích technologií během vln veder, protože rok 2024 se stal nejteplejším rokem v historii, což podtrhuje naléhavost energetické transformace.
EU je výrazně nad globálním průměrem, když v roce 2024 vyrobila 71 % své elektřiny z čistých zdrojů, včetně jaderné energie.
Solární výroba v EU se v období tří let do roku 2024 téměř zdvojnásobila a tvořila 11 % elektřiny, čímž poprvé překonala uhlí.
Sedm členských států se řadí mezi 15 zemí s nejvyšším podílem solární výroby na světě.
Za zmínku stojí také úspěchy jednotlivých zemí. V absolutních číslech vyrobilo Německo v loňském roce 71 TWh solární energie, čímž se umístilo na šestém místě na světě, přičemž všechny země zaostaly za Čínou s produkcí 834 TWh.
Maďarsko má s 25 % nejvyšší podíl solární energie ve své energetické bilanci na světě. Podle Petroviche je to díky štědrému programu pobídek pro solární energii v domácnostech, který podpořil její kapacitu. Nyní je to již minulost, ale panely budou plnit svou funkci ještě desítky let.
Španělsko si mezitím odneslo cenu za největší nárůst výroby solární energie v Evropě v loňském roce. Jeho nárůst o 10 TWh opět zastínila Čína s 250 TWh. Čína se v roce 2024 podílela na více než polovině celosvětové změny ve výrobě, což představuje ohromujících 53 %.
I přes méně optimální povětrnostní podmínky ve srovnání s rokem 2023 vedl nárůst počtu panelů – včetně panelů na střechách – k vyšší výrobě elektřiny. Navzdory vysoké míře penetrace zatím nedochází k žádnému zpomalení růstu solární kapacity v EU.
Nyní je na čase, aby Evropa ukázala světu, jak posunout čistou energii na další úroveň. To znamená ještě větší podíl solární a větrné energie v energetickém mixu a flexibilitu, která umožní jejich maximální využití.
To znamená portfolio řešení, včetně baterií pro skladování energie, inteligentní elektrifikace dopravy, budov a průmyslu a vylepšenou rozvodnou síť pro přenos elektřiny mezi regiony.