Podle nové zprávy evropská elektrická rozvodná síť nedokáže držet krok s přechodem na obnovitelné zdroje energie.
Vzhledem k tomu, že EU minulý týden oznámila svůj plán na postupné odstoupení od zbývajících ruských fosilních paliv do roku 2027, budou elektrické sítě nezbytné pro jejich nahrazení domácí zelenou energií.
Zpráva organizací Beyond Fossil Fuels, E3G, Ember a Institute for Energy Economics and Financial Analysis se zabývala 32 provozovateli přenosových soustav (TSO) v 28 zemích.
Zjistili, že mnoho z nich používá zastaralé scénáře založené na starých vládních cílech a předpokladech o trhu s elektřinou. Toto zastaralé plánování sítí a slabá správa brzdí přechod Evropy na obnovitelné zdroje energie.
„Vlády musí urgentně odstranit tyto překážky z plánovacího systému, aby provozovatelé sítí mohli připojit projekty v oblasti obnovitelných zdrojů,“ říká Juliet Phillips, aktivistka v oblasti energetiky v organizaci Beyond Fossil Fuels.
Phillips dodává, že udělení klimatického mandátu provozovatelům přenosových soustav a jejich regulačním orgánům by mohlo zajistit, že budou provádět dlouhodobé investice a přijímat rozhodnutí, která zajistí budoucnost našich energetických systémů. „Je to jediný způsob, jak se zbavit dovozu fosilních paliv a snížit účty za energie a emise,“ říká.
Kde v Evropě se projekty v oblasti obnovitelných zdrojů energie zadržují? V 16 zemích čekalo na připojení k elektrické síti více než 1 700 gigawattů (GW) projektů v oblasti obnovitelných zdrojů energie, což je více než trojnásobek kapacity, kterou EU potřebuje k dosažení energetických a klimatických cílů pro rok 2030.
Největší podíl obnovitelných zdrojů energie čekajících na připojení měla Velká Británie s 722 GW větrné a solární energie. Následovalo Finsko s 400 GW, Itálie s 348 GW a Německo s 70 GW.
V roce 2024 bylo v pouhých sedmi zemích promarněno 7,2 miliardy eur na obnovitelné zdroje energie, protože je nebylo možné připojit k elektrické síti. A tyto údaje jsou omezené, protože provozovatelé přenosových soustav poskytli autorům zprávy pouze omezené informace. Mnozí z nich nesledují omezení výroby energie z obnovitelných zdrojů ani náklady s tím spojené.
Dostupné údaje poskytují přehled o tom, co se v některých největších evropských ekonomikách plýtvá. Jen v Německu bylo loni omezeno až 3,3 miliardy eur větrné a solární energie. Ve Španělsku to v roce 2024 mohlo být až 2,5 miliardy eur.
V těchto zemích se čistá energie plýtvala, zatímco ti, kdo ji vyráběli, byli i nadále odměňováni, přičemž dodatečné náklady často nesli spotřebitelé.
Fosilní paliva se mohou stát samosplňujícím proroctvím Zpráva varuje, že pokud nebude aktualizováno plánování a regulace modernizace elektrických sítí, hrozí Evropě „samosplňující proroctví“, kdy se fosilní plyn jeví jako nezbytný, protože provozovatelé sítí nikdy neplánovali systém založený na obnovitelných zdrojích.
Pouze pět provozovatelů sítí plánovalo do roku 2035 plně dekarbonizovanou síť: EirGrid (Irsko), Energinet (Dánsko), Fingrid (Finsko), National Grid (Spojené království) a Litgrid (Litva). A to navzdory tomu, že 13 zemí má cíle v oblasti čisté energie pro stejné časové období.
„Evropská elektrická síť se nemodernizuje dostatečně rychle a to se musí změnit,“ říká Vilislava Ivanova, výzkumná manažerka v E3G.
Vlády musí vyslat „jasné politické signály“ provozovatelům sítí o nutnosti splnit klimatické cíle, aby se mohla rozvinout odolná ekonomika bez fosilních paliv, dodává Ivanova.
„Pouze prostřednictvím politického vedení, nezávislého řízení a jasných pobídek můžeme zajistit, že sítě budou podporovat, a ne bránit čistou a konkurenceschopnou energetickou budoucnost Evropy.“