Švýcarský institut pro výzkum sněhu a lavin (SLF) zkoumá, jak lze optimalizovat výtěžnost solární energie v zasněženém terénu. Výsledky by měly pomoci při umisťování fotovoltaických systémů v horských oblastech tak, aby využívaly světlo odražené od sousedních svahů.
Výzkumný projekt ve Švýcarsku se zabývá tím, kde a jak lze v horských oblastech nejlépe umístit solární moduly, aby se vyprodukovalo co nejvíce elektřiny.
Výzkum provádí institut WSL pro výzkum sněhu a lavin (SLF) pod vedením doktorandky a výzkumnice Anji Mödl.
Mödl pracuje v oblasti Meierhof ve východním Švýcarsku a pomocí senzorů, které zaznamenávají vlnové délky od 340 do 2 500 nanometrů, měří jak dopadající sluneční záření, tak sluneční záření odražené od sněhu.
V horských oblastech se většina slunečního záření odraženého sněhem promítá na jiné svahy, které jej opět odrážejí. Vzhledem k tomu, že povrch sněhu odráží různé vlnové délky v různé míře, spektrum světla se při každém odrazu mění.
Výzkum ukazuje, že intenzita určitých vlnových délek se v průběhu času zvyšuje oproti původnímu slunečnímu záření. Mödl říká, že se snaží zjistit, jak se spektra liší v různých lokalitách, jako jsou jižní svahy, severní svahy a svahy mezi nimi.
Tyto poznatky by pomohly optimalizovat umístění fotovoltaických systémů tak, aby instalace využívala světlo odražené od sousedních svahů, což by umožnilo vyrábět více elektřiny v zimních měsících.
Mödl vysvětlila, že dosud shromážděná data budou během léta analyzována a porovnána s daty z modelových výpočtů.
Dosud Mödl prováděla měření kolem poledne, v dnech bez oblačnosti. Zdůraznila však, že pro dosažení spolehlivých závěrů bude nutné zaznamenat data za různých podmínek, což znamená, že projekt bude pokračovat i příští zimu.
V loňském roce použili další výzkumníci SLF drony k měření hloubky sněhu v oblasti, kde se plánuje výstavba solárního parku.
Výzkum ETH Zurich z loňského srpna zkoumal finanční životaschopnost alpských fotovoltaických projektů ve Švýcarsku.