Sdílení elektřiny v bytovém domě umožňuje obyvatelům společně využívat elektřinu vyrobenou z vlastní výrobny, například z fotovoltaických panelů umístěných na střeše bytového domu. To má hned několik nesporných výhod.
✅ Tento způsob odběru elektřiny vám výrazně pomůže snížit účty za elektřinu. Přebytečnou energii, která by jinak putovala zpět do sítě, efektivně využijete přímo v domě.
✅ Sdílení elektřiny z vlastních obnovitelných zdrojů doplňuje dodávku elektřiny od dodavatele.
✅ Využíváním obnovitelných zdrojů energie, jako je solární energie, přispíváte ke snižování emisí skleníkových plynů a podporujete udržitelný rozvoj.
Technické požadavky domu
Pro sdílení elektřiny musíte mít vlastní fotovoltaiku, která bude vyrábět elektřinu pro jednotlivá odběrná místa.
Každé připojené odběrné místo musí mít nainstalovaný průběhový měřič spotřeby, aby bylo možné sledovat a korigovat výrobu a spotřebu elektřiny v reálném čase. Sdílená elektřina se totiž vyhodnocuje v 15minutových intervalech, což je důležité pro budoucí vyúčtování, sledování přebytků elektřiny a optimální využití vyrobené elektřiny.
Pro rozdělení vyrobené elektřiny mezi jednotlivé odběratele je nezbytné stanovit alokační klíč, který určí, jaký podíl elektřiny připadne danému odběrnému místu.
Úskalí sdílení elektřiny v bytovém domě Je ale nutné dodat, že sdílení elektřiny v bytovém domě má i pár úskalí:
Výroba elektřiny a její spotřeba se musí časově potkat. Fotovoltaická elektrárna vyrábí nejvíce energie během dne, zejména kolem poledne, kdy bývá mnoho obyvatel v práci nebo ve škole. Pokud se vyrobená elektřina nespotřebuje v rámci daného 15minutového intervalu, přetéká do sítě za cenu sjednanou s obchodníkem, v určitých hodinách i za cenu zápornou.
Nastavení alokačního klíče musí odpovídat reálné spotřebě. Je důležité rozdělovat vyrobenou elektřinu tak, aby odpovídala skutečné spotřebě jednotlivých domácností. Jinak se může stát, že někdo bude mít nárok na větší podíl elektřiny, který však nevyužije.
Pravidla sdílení musí být jasně dohodnutá. Doporučujeme nastavit si jasná pravidla sdílení — ideálně formou smlouvy. Dohodněte se na způsobu vyrovnání za sdílenou elektřinu: bude zdarma, nebo za poplatek? Stanovte také, kdo bude správcem skupiny a jak budete řešit případné změny.
Ke sdílení elektřiny se nutně nemusí přihlásit všichni obyvatelé bytového domu, ale jen ti, kteří o to mají skutečně zájem. Podmínkou je, že všechna zapojená odběrná místa musí být připojena do jedné pojistkové skříně a dále osazena elektroměrem s průběhovým měřením.
Postup pro zapojení do sdílení elektřiny
Založte skupinu sdílení: Spojte se s dalšími zájemci a vytvořte skupinu sdílení elektřiny, zaregistrujte se v Elektroenergetickém datovém centru
Registrace u dodavatele: Obraťte se na svého dodavatele elektřiny a informujte ho o záměru sdílet elektřinu.
Instalace potřebného vybavení: Zajistěte instalaci chytrých měřičů a softwaru pro monitorování výroby a spotřeby elektřiny.
Uzavření smluv: Uzavřete potřebné smlouvy s dodavatelem elektřiny a ostatními členy skupiny.
Spuštění sdílení: Po splnění všech podmínek můžete začít sdílet elektřinu v rámci skupiny.