V rámci projektu v nizozemské části Severního moře se v blízkosti stávající větrné farmy buduje plovoucí solární farma. Developeři nedávno nainstalovali kotevní systém, který bude solární farmu držet na místě, zatímco elektrický kabel propojí pole s nedalekým základem větrné turbíny.
Instalace je součástí probíhajícího projektu, v jehož rámci bude solární farma dodaná nizozemskou solární společností Oceans of Energy instalována v pobřežní větrné farmě Hollandse Kust Noord, která se nachází 22 kilometrů od nizozemského pobřeží Severního moře.
Projekt je označován jako první projekt mimo-pevninový projekt na světě kombinující solární a větrnou energii. Kotevní systém bude solární farmu držet na místě, zatímco elektrický kabel propojí pole s nedalekým základem větrné turbíny.
Zakladatel a generální ředitel společnosti Oceans of Energy, Allard van Hoeken, uvedl, že instalace kotevního systému „je obrovským milníkem, protože se jedná o první instalace v rámci tohoto průkopnického projektu“.
Van Hoeken dodal, že kombinací plovoucí solární a větrné elektrárny bude tato lokalita dodávat na pevninu plynulejší tok elektřiny, který by mohl až pětinásobně zvýšit produkci energie při využití stejné mořské plochy.
Stávající větrná farma o výkonu 759 MW je provozována společností Crosswind, společným podnikem společností Shell a nizozemského energetického podniku Eneco. Další podrobnosti o solární elektrárně nebyly zveřejněny.
„Spolehlivost kotevního systému je zásadní nejen pro bezpečnost a stabilitu plovoucího solárního parku, ale také pro zajištění jeho bezproblémového provozu vedle okolních větrných turbín,“ vysvětlil Jeroen van Loon, projektový manažer společnosti Crosswind Offshore Solar.
Společnosti Oceans of Energy a Crosswind oznámily úspěšné absolvování továrních zkoušek a dodání elektrického kabelu od švédské společnosti NK, který bude dopravovat vyrobenou energii do nedalekého základového pilíře.
Společnost Oceans of Energy uvedla v roce 2019 v nizozemské části Severního moře první plovoucí solární farmu na světě, modulární fotovoltaický systém o výkonu 50 kW.
Zpráva společnosti DNV GL z prosince 2020 předpovídá, že Severní moře by do roku 2030 mohlo hostit plovoucí solární elektrárny o výkonu přibližně 100 MW a do roku 2035 až 500 MW.