Uvažujete o přechodu na solární energii, ale nejste si zcela jistí nebo byste se prostě rádi dozvěděli jak to vlastně celé funguje? Potom jste na správné adrese. Přinášíme velký přehled nejčastějších otázek a odpovědí ze světa fotovoltaiky
1. Jak spolehlivá je solární energie?
Solární energie je velmi spolehlivá. Osvědčila se jako spolehlivý zdroj energie pro velké kancelářské budovy, maloobchodníky, vládní instituce, průmyslové podniky a majitele domů. Některé z největších společností na světě mají budovy napájené solární energií, včetně Wal-Mart, eBay a Google.
2. Jak fungují solární panely?
Je to vlastně docela jednoduché. Fotony ze slunce dopadají na panel a způsobují, že molekuly křemíku uvolňují elektrony. Tyto elektrony generují stejnosměrný proud (DC), který proudí do střídače, který jej přeměňuje na střídavý proud (AC). Střídavý proud se používá k napájení domácích spotřebičů.
3. Kolik slunce je potřeba k výrobě elektřiny?
Stručně řečeno, elektřinu lze vyrábět z jakéhokoli množství slunečního světla. Množství však závisí na intenzitě slunečního záření. Ráno, kdy je sluneční záření slabé, bude výroba elektřiny skromná. V poledne a brzy odpoledne, kdy je sluneční záření nejsilnější, bude výroba elektřiny nejvyšší. Večer, když slunce zapadá, výroba opět klesá. Výroba bude také nižší v oblačných dnech než v slunečných dnech.
4. Budou solární panely fungovat, když jsou pokryté sněhem?
To závisí na několika faktorech. Průměrné sněhové srážky v řádu několika centimetrů umožňují slunečnímu záření proniknout sněhem a aktivovat panely. Po aktivaci panely vytvářejí teplo, které sníh roztaví nebo pomůže mu sklouznout. Při velkém sněžení může roztávání sněhu trvat déle (doba se také liší v závislosti na intenzitě slunečního záření).
6. Jak odolné jsou solární panely?
Solární panely jsou neuvěřitelně odolné. Jsou navrženy tak, aby odolaly velkému krupobití, silnému větru a extrémně nízkým teplotám. Použití bezpečnostního skla a vestavěná flexibilita zvyšují celkovou odolnost. Ve skutečnosti bylo prokázáno, že panely na střeše ve skutečnosti posilují celou střechu (například po hurikánu bylo hlášeno, že část střechy, která zůstala neporušená, byla ta, na které byly nainstalovány solární panely, zatímco zbytek střechy byl zničen).
7. Je třeba solární panely čistit (od prachu, nečistot, ptačího trusu atd.)?
Panely nevyžadují úplně pravidelné čištění. K udržení panelů v čistotě obvykle stačí sezónní srážky. Pokud se však na panelech nahromadí nadměrné množství nečistot, společnost důrazně doporučujeme kontaktovat odborníky a nechat si panely profesionálně vyčistit.
8. Pokud vyrobím více elektřiny, než potřebuji, mohu přebytek prodat?
Ano! Přebytečnou elektřinu můžete prodávat zpět místnímu dodavateli elektřiny. Můžete využít také služeb virtuální baterie, kde si svoji elektřinu "odložíte" na později. Nebo můžete přebytečnou energii uložit do fyzické baterie.
9. Jakou značku a model solárních panelů mám zvolit?
Na trhu je velký výběr značek a jejich solárních panelů o různých výkonech a účinnosti, využívající různé technologie. Rádi Vám poradíme s výběrem solárních panelů a veškerých komponentů přesně na míru Vašim potřebám.
10. Mám si sjednat dodatečné pojištění u své pojišťovny?
Při sjednávání pojištění domu byste měli pojišťovacímu agentovi sdělit, že máte na střeše nainstalovaný solární systém. Tím zajistíte, že bude v případě nehody krytý pojištěním. Většina pojišťoven za to nezvyšuje pojistné, s výjimkou náhrady nákladů na výměnu solárního systému.
11. Jak jsem připojen k elektrické síti?
Váš solární systém je připojen k elektrické síti prostřednictvím elektrického rozvaděče ve vašem domě.
12. Jak velký solární systém potřebuji?
Každý dům a majitel je jiný, takže velikost vašeho systému bude záviset na vašich energetických potřebách, prostoru na střeše a solárních cílech. Solární systémy pro domácnosti mají obvykle výkon 2–15 kW (přibližně 6–45 solárních panelů).
13. Jak dlouho bude můj solární systém fungovat?
Většina solárních systémů má záruku výrobce 25 let nebo více. Střídače však mají obvykle záruku 10 až 25 let. Většina solárních systémů vydrží mnohem déle než jejich záruční doba – mnoho prvních solárních systémů instalovaných před více než 30 lety stále funguje.
14. Kolik to bude stát a existují nějaké dotace?
Cena se odvíjí od rozsahu instalace, značky solárních panelů a dalších fotovoltaických komponentů i od nákladů, které si účtují jednotlivé instalatérské firmy. V současné době můžete získat celou řadu dotací, které se liší podle regionu. V ČR je v současnosti možné čerpat podporu z programu Nová Zelená Úsporám.