Solární panely mohou vypadat jako složité zařízení, protože přeměňují sluneční světlo na použitelnou, 100% čistou energii pro naše domovy. Ve skutečnosti jsou ale poměrně jednoduché. V tomto článku vysvětlíme, jak se solární panely vyrábějí a z čeho se skládají.
Z čeho se solární panely vyrábějí?
Solární panely se vyrábějí ze čtyř základních materiálů: křemíku, kovu, skla a plastu. Každá součást má svůj specifický účel:
Používají se i některé další materiály, jako jsou těsnicí materiály, které drží panely pohromadě, materiály v kabeláži a sběrnicích, které přivádějí solární elektřinu do vaší domácnosti.
Jak se vyrábějí solární panely?
Jak přesně se všechny tyto materiály spojují a vytvářejí funkční solární panel? Je třeba pochopit několik klíčových kroků.
Krok 1: Výroba solárních článků
Proces začíná těžbou surovin. Křemík se získává z křemenných minerálů, které se těží a čistí, aby se křemík oddělil. Výrobci solárních článků používají vysoké teploty k pěstování křemíkového ingotu, což je v podstatě jeden velký blok křemíku, který se nakrájí na destičky.
Křemík je přírodní polovodič, ale pro zlepšení výkonu se obvykle „dopuje“ borem nebo galem. K co nejefektivnějšímu fungování solárních článků se používá také fosfor.
Solární fotovoltaický článek je poté potažen antireflexní vrstvou, která umožňuje, aby se k článku dostalo více slunečního světla a zvýšila se tak jeho účinnost. Více slunečního světla znamená více excitovaných elektronů, což znamená více elektřiny pro vaši domácnost. Do článků jsou poté vyřezány tenké linky, které zachycují a přenášejí elektrický proud uvnitř článku.
Některé značky solárních panelů vyrábějí solární články samy, jiné je nakupují od samostatných výrobců solárních článků.
Krok 2: Spojení solárních článků
Jakmile jsou solární články vyrobeny, výrobce solárních panelů je spojí pájením a vytvoří list článků. Většina solárních modulů pro domácnosti má 60 článků, zatímco komerční solární panely mají 72 článků.
Krok 3: Výroba panelu
Solární panely nejsou jen list solárních článků. Jakmile jsou články spojeny, přidá se zadní fólie, která chrání spodní stranu solárních článků. Poté výrobce zapouzdří solární články a zadní fólii pod list zpevněného skla a do kovového rámu, který zajišťuje stabilitu.
Krok 4: Instalace propojovací skříňky
Posledním krokem procesu je instalace periferních zařízení, jako jsou kabelové spoje a spojovací skříňky. Spojovací skříňky jsou místem, kde se setkávají vnitřní kabeláž solárního panelu a vnější spoje, a chrání je před povětrnostními vlivy a dalšími vnějšími faktory.
Krok 5: Testování solárních panelů
Většina výrobců také podrobuje panely přísným testům, aby zajistila kvalitu a účinnost produktu. Jakékoli prasklé nebo ohnuté solární panely se vyřadí a zbytek se otestuje, aby se zajistilo, že vydrží intenzivní povětrnostní podmínky, teplo a běžné opotřebení.
Také se testuje, zda elektrický proud prochází panelem efektivně, aby mohl generovat solární energii tak, jak má.
Kde se solární panely vyrábějí?
Většina solárních panelů na světě se vyrábí v Číně. Podle Mezinárodní energetické agentury se Čína podílí na téměř 75 % celosvětové výroby solárních modulů. Část výroby solárních panelů připadá také na Vietnam, Indii, Thajsko, Malajsii a Spojené státy.
Jaké jsou různé typy solárních panelů?
Monokrystalické solární panely
Monokrystalické solární panely obsahují solární články, které jsou vyřezány z jediného křemíkového krystalu. Jednotná konstrukce jediného křemíkového krystalu zajišťuje vyšší účinnost solárního panelu, což znamená vyšší výrobu energie a větší úspory na účtech za elektřinu.
Monokrystalické solární panely jsou o něco dražší než jiné typy, ale vyrábějí nejvíce elektřiny a jsou nejoblíbenějším typem solárních panelů používaných pro domácí solární systémy.
Polykrystalické solární panely
Polykrystalické solární panely používají solární články vyrobené z fragmentů více křemíkových krystalů. Fragmenty se roztaví, což umožňuje jednodušší a levnější výrobní proces, ale nevyrábějí elektřinu tak efektivně jako monokrystalické solární články.
Výrobní procesy monokrystalických solárních článků se také zlevnily, protože se tato technologie používá stále více, takže cenový rozdíl mezi poly a mono solárními články je téměř zanedbatelný.
Tenkostěnné solární panely
Tenkostěnné solární panely nepoužívají tuhé křemíkové krystaly, ale místo toho využívají dopované oxidy kovů zvané transparentní vodivé oxidy (TCO). Tyto fólie absorbují sluneční světlo podobně jako křemíkové destičky, ale jsou flexibilní.
Tenkostěnné panely mají nižší účinnost než většina monokrystalických a polykrystalických panelů, ale jsou flexibilní a umožňují instalaci na různé povrchy, jako jsou třeba zakřivené střechy karavanů.